10 lidí, které sleduju v angličtině

 

Při výuce často vedu studenty k tomu, aby se angličtinou obklopili přirozeně. To v praxi znamená, že doma nebudou jen vyplňovat různá cvičení, učit se slovíčka a procvičovat gramatiku, ale že se budou dívat na videa, filmy, seriály, číst články, knížky a něco se nejlépe v angličtině i učit.

Jedním z tipů, ke kterému se v lekcích často vracíme, je učit se anglicky od zajímavých lidí na internetu. Tedy – ne angličtinu (gramatiku, slovíčka, atd.), ale nějaké jiné téma – V ANGLIČTINĚ. Podle toho, co vás baví dělat, o čem vás baví se něco dozvědět. Každý máme své oblíbence, které na internetu sledujeme, často jsou to ale lidé z českého prostředí. A tak se mě studenti ptají, jaké kanály a jaké lidi bych jim doporučila ke sledování v angličtině. 

Tady je můj osobní seznam, ve kterém doporučuju ty, kteří zaujali mě. Všichni jsou to, až na Esther Perel, rodilí mluvčí s krásnou angličtinou a většina z nich má veškerou svou práci, pokud jde o videa, otitulkovanou.  

Marie Forleo

Kdybych měla říct jen jedno jediné jméno, byla by to Marie Forleo. Za těch pár let, co ji sleduju, jsem se od ní dozvěděla a naučila obrovskou spoustu věcí o podnikánípropagaciwork-life balance a o životě a viděla množství úžasných rozhovorů se zajímavými, úspěšnými a často slavnými lidmi. Její nezaměnitelné motto “The world needs that special gift that only you have” je vždycky tak nakopávací, její videa tak milá a zároveň nabitá moudrem, Marie tak krásná a ochotná ukazovat zranitelnost, že si dávám dávku Marie kdykoliv mám nějaký zásek a potřebuju se v životě a v práci odblokovat a rozjet. Anebo jen tak pro radost, když si chci poslechnout fajn rozhovor, třeba tento s Brendonem Burchardem nebo tento s Timem Ferrisem. Marie nejvíc sleduju na Youtube a Instagramu.  Má čistou americkou angličtinu s dobrou artikulací, vše otitulkované, je veselá, přátelská, pohodářka, prostě fajn baba. A ty vlasy chci taky, grrrr!

Lewis Howes

A kdyby to jméno muselo být mužské, bude to Lewis Howes. Už si nepamatuju, jestli jsem nejdřív narazila na něj, nebo na Marie (tady je jejich letošní rozhovor), ale tenhle chlap má charizma, které se jen tak nevidí. Jeho silnou stránkou jsou skvělé rozhovory s úspěšnými lidmi, sám má za sebou slušnou kariéru v americkém fotbale a má co říct. Jeho Youtube kanál a první kniha se jmenují “School of Greatness” a já si ho, stejně jako Marie, pouštím hlavně ve chvílích, kdy mám v sobě prostor na nové přístupy k práci a životu. Kdybych měla vybrat z těch top rozhovorů, tak si moc zajímavě povídá například o podnikání s dalším mým oblíbencem, Gary Vaynerchukem, nebo o vztazích a komunikaci s Matthew Husseym

Matthew Hussey

Aby těch krásných chlapů nebylo málo, tady je jeden s britským přízvukem. Mluví o komunikaci mezi muži a ženami, sebehodnotě, pozitivním přístupu k životu, osobním rozvoji a o vztazích velmi originálním způsobem. Zkuste třeba jeho podcast na iTunes/Spotify nebo jeho videa na Facebooku. Neznám kamarádku, kterou by nenadchl.

Esther Perel

Ještě u těch vztahů chvilku zůstaňme, vždyť se kolem nich stejně točí svět. Esther jsem, asi jako většina jejích fanoušků, objevila díky jednomu z nejlepších TED talků, co znám, “The secret to desire in a long-term relationship“, a už se jí nepustila. Jestli chcete posunout už dost pokročilou angličtinu a máte pocit, že není kam, začněte poslouchat a číst Esther Perel – jediného nerodiláka na seznamu (je Belgičanka, konkrétně Vlámka) s bezkonkurenčně nejzajímavější prací s jazykem. Tady je její druhý TED talk “Rethinking infidelity – a talk for anyone who has ever loved“, tentokrát už na tom velikém hlavním TEDu, který se pořádá jednou za rok a vstupenka na něj stojí jako nablýskané auto. Mě Esther kdysi tak nadchla, že jsem přečetla i její knížku Mating in Captivity, sleduju její newsletter, podcast,…  Prostě ta baba je tak chytrá a vysvětluje věci tak, jak by vás nikdy nenapadlo, a pro mě je to life-long affair. 

Brené Brown

Brené jsem, stejně jako Esther, objevila přes TED talks. Její strhující prezentace celoživotního bádání “The Power of Vulnerability” je jedním z nejsledovanějších TED talků a právem (víc jsem o ní psala v článku 7 TED talks which changed my life). Od té doby se velmi zajímavě a originálně vyjadřuje k psychologii leadershipu, politickému dění v Americe nebo k tomu, kdo má právo kritizovat vaši práci. Mnohokrát už byla pozvaná k Oprah Winfrey a to jsou rozhovory, které opravdu stojí za to.

Elizabeth Gilbert

Pokud nejste z jiné planety, nebo jste posledních 10 let neprožili v komatu, určitě znáte knížku Eat, Pray, Love, která byla i zfilmovaná. Film je nic moc, knížka skvělá a Elizabeth dvakrát. Pokud zápasíte s kreativitou, autenticitou nebo psaním, Elizabeth´s your girl. Tady je rozhovor, shodou okolností s Marie Forleo, který mě přesvědčil, že tuto ženskou má smysl sledovat. Nejraději čtu její životní radosti a starosti na Facebooku nebo Instagramu a těším se, že si brzy dám její online kurz o kreativitě. Ta otevřenost a nádherná hra s jazykem, její laskavost a zranitelnost, ať už se vyjadřuje k politice, svým osobním bitvám nebo psaní, jsou pro mě neopakovatelné. A její druhý TED talk znáte? No nemilujte ji!

Simon Sinek 

Další muž na seznamu, kterého bych mohla poslouchat hodiny. Umí tak chytře a srdcem přemýšlet o leadershipu, mezilidské komunikaci a motivaci, která je za vším, co děláme, že ho nejde ignorovat. Mám doma obě jeho knížky a baví mě sledovat jeho Facebook, kam často přidává krátká zamyšlení, videa a rozhovory. Určitě vám neunikl tento skvělý TED talk o tom, proč děláme, co děláme, nebo tento rozhovor o mileniálech, který loni proletěl celým Facebookem. Pokud vás podnikání baví/zajímá, moc doporučuju velmi čtivou knížku “Leaders Eat Last“. 

Oprah Winfrey

Tento seznam nemůže být bez Oprah. Sleduju ji od doby, kdy ještě žádný internet nebyl, od roku 1995, kdy byla každé ráno v americké televizi se svou Oprah Show (a vydržela to neuvěřitelných 25 let, v prolinku jsou celé díly). Teď má svůj vlastní OWN tv network, produkuje filmy, seriály a online live tv pořad Super Soul Sundays. Pro ty z nás, kteří se rádi zamýšlí nad tím, jak zlepšit komunikaci sami se sebou a lidmi kolem,  může být Oprah balzámem na duši, který zároveň nabízí spoustu aha momentů. Jak o ní jednou řekla Brené Brown, to, co je na Oprah tak unikátního, je její schopnost být zároveň žákem i učitelem. Je ochotná ukázat zranitelnost, říct, že něco neví nebo udělala chybu a obratem v tom najít pro sebe lekci. Není náhodou, že je jednou z nejbohatších žen na světě. Svým životním příběhem, tvrdou prací a laskavostí mě inspiruje.

Rick Steves 

Kdo milujete cestování a neznáte Ricka Stevese, doufám, že budete při tomto objevu stejně tak nadšení jako před pár lety já. Pokud cestujete hlavně po Evropě, neturisticky, zajímá vás místní kultura a lidi a máte rádi tipy “off the beaten path“, Rick is your guy.  Rick Steves je takovej ten sousedskej typ, príma postarší Amík, kterej miluje Evropu, protože sem s rodiči už v dětství jezdil, hlavně do Itálie, a tak ji teď už spoustu let procestovává s kamerou a skupinami Amíků a tvoří civilní 25-minutová videa. Podle nich jsem už byla na spoustě míst, například v Cinque Terre, u Lago di Como nebo na pobřeží Amalfi. Moc fajn je jeho video o Praze nebo o Vídni. Na Youtube má vytvořené playlisty podle zemí a témat. Baví mě sledovat i jeho Facebook, kde se často kriticky vyjadřuje k současnému establishmentu a je mj. velkým zastáncem legalizace léčivého konopí. Tady je jeho díl z Amsterdamu.

Yoga with Adriene 

Když slyším, kolik mých studentek, kterým doporučuju Youtube kanál Yoga with Adriene, Adriene nadchla, a jak moc jim pomohla, nemůžu ji s vámi nesdílet. Myslím, že stejně jako všichni ostatní na tomto seznamu výstižně symbolizuje práci, kterou se na našich kurzech snažím předávat dál: nacházení vnitřní pohody, sebehodnoty, sebedůvěry, samostatnosti, zodpovědnosti, otevřenou komunikaci a lásku k sebevzdělávání a posunu. Adriene má nádhernou čistou angličtinu a její meditační a protahovací videa nemají na Youtube konkurenci. Takže pokud vás na konci tohoto článku už bolí ramena nebo se vám chce spát nebo se naopak potřebujete probudit, nebo si jen zameditovat, Adriene se o vás postará. Věřím, že si ji oblíbíte stejně jako já a dáte si jednu z jejích 30-denních výzev nebo si prostě jen odpočinete. 

A co vy? Budu ráda, když se v komentáři podělíte o kanály/lidi, které na netu sledujete vy!

A jakým způsobem svoje oblíbené lidi na netu sledujete a jak jejich kanály odebíráte? Já je mám většinou v oblíbených na sociálních sítích a asi od poloviny z nich si nechám posílat newsletter. Samozřejmě se nedá všechno sledovat pořád, tak se řídím podle toho, na co mám zrovna chuť a co mám prostor řešit.

Happy watching and reading,

Nina 

Rebelky 11 – 13 let     Kurzy pro ženy     Březnová víkendovka

3 KOMENTÁŘE K “10 lidí, které sleduju v angličtině”

  1. Great list Nina, Simon Sinek’s talk was extremely inspiring for me and i’ve been on Brendan Burchard’s list fOr a while. Of course, Oprah is a living legend and she has a wonderful couple of podcast talks with Eckhart Tolle who i believe You missed off your list anyway, thanks for the tiPs, there are a few names i dont know who i need to check out.

    1. Hi Richard, thanks for your comment! I haven´t mentioned E.Tolle because I am not so much into his stuff. Have you found anyone interesting here?

  2. Za mě je ještě skvělý Jay Shetty. Inspirativni člověk. A také skvělá kniha od:Chris Voss-Nikdy nedělej kompromisy

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 2 =