10 webů pro každého angličtináře

Na internetu se v oblasti vzdělávání pohybuju dvacet let a viděla jsem toho už hodně. Vvzkoušela jsem spoustu nadějných stránek, projektů a sledovala nadšené lidi, kterým to nevyšlo. Ti nejlepší z nejlepších však zůstávají. Dala jsem pro vás dohromady svých top 10 – výběr toho nejlepšího, co mně a mým studentům už spoustu let při studiu angličtiny pomáhá.

A budu moc ráda, když dolů do komentáře napíšete svoje oblíbené weby. A že se jich sem nevešlo…

Anyways, here we go!

1. Help For English – váš učitel gramatiky

Občas náhodně narazím na někoho, kdo o této stránce v životě neslyšel. Jste-li to právě vy, vězte, že ne náhodou je tento web na prvním místě. Help For English je to nejlepší, co můžete u nás na téma angličtiny najít. Ať už jde o gramatiku, která je bezkonkurenčně nejlépe vysvětlená v českém prostředí nebo slovní zásobu, výslovnost, zjednodušenou četbu, reálie a to vše s kvízy a testy, které po kliknutí na tlačítko Vyhodnotit nabídnou všechna vysvětlení všech vašich odpovědí a proč která byla správně či špatně. Autor Marek Vít, kterého budu navždy uctívat, dělá se svým týmem fantastickou práci. Need I say more?

2. Bab.la – váš slovník

Můj favorit posledních let mezi online slovníky, na kterém je mimo jiné skvělé, že je tvořen svými uživateli, a to z 28 zemí! Všechna slovíčka jsou pře/d/kládána v kontextu mnoha frází, které jsou také přeložené. Něco takového nikde jinde na internetu nenajdete. A na rozdíl od klasických slovníků má tato stránka i další vychytávky, které se vám budou náramně hodit. Mrkněte na jejich podstránku frází Phrases a rozklikněte si třeba sekci Business E-mail. Nezapomeňte si nastavit kombinaci Aj-Čj. Nicméně slovník nabízí věty spíše z pokročilé a formálněji zaměřené angličtiny, chcete-li věty z běžného prostředí, doporučuju Longman Dictionary Online.

3. Ozdic – váš pomocník při tvoření textů

Ozdic je kolokační slovník. Kolokace je zavedené sousloví dvou nebo více slov, která spolu souvisejí a musejí se tak pojit vždy dohromady, jako např. „fast food“ nebo „go to bed“. Souslovník je tedy velmi potřebný tehdy, chcete-li vědět, která slova se pojí s kterými, podívejte se třeba na slovo „choice“. Souslovník je super pomocníkem pro bloggery, ale i pro všechny, kdo píšou nějaké texty v angličtině. Delší emaily, obchodní nabídky, prezentace nebo články a eseje. Takže  – pro většinu z nás! Pokud ho chcete jako appku, hledejte “collocations dictionary.”

4. Grammarly – váš dokonalý spellcheck +

Grammarly vám stejně jako Ozdic pomůže s psaním. Máte-li tento plug-in zaktivovaný, podtrhává vám v emailech či při psaní komentářů všechna slova, ve kterých máte pravopisnou chybu. A taky když vám chybí čárka nebo když uděláte chybu ve tvaru slovesa, členech, předponách a podobných menších chybách. To je ve verzi zdarma, která je opravdu velmi kvalitní. Existuje i placená verze (za cca 12 dolarů měsíčně) a ta už je opravdu vychytaná a objeví až na výjimky všechny vaše gramatické chyby, navrhuje stylisticky vhodnější slova a vytváří vám statistiky pokroku. Znám spoustu studentů, kteří si Grammarly nemůžou vynachválit. Vyzkoušejte ho zdarma!

5. Lyrics Training – hudební hračička

Pokud milujete hudbu a patříte mezi ty, kdo se naučili spoustu angličtiny z písniček jako já, pak budete tuto stránku zbožňovat. Vyhledejte song, nastavte level vaší angličtiny a začněte hrát. Vaším úkolem bude doplňovat chybějící slova v textu v závislosti na výši levelu, který jste zvolili – buď 10%, 25%, 50% nebo až 100% chybějících slov. Anebo vyberte “Choice mode” a tipujte ze 4 nabídnutých možností. Je to vynikající cesta jak si vylepšit svoje poslechové dovednosti, protože stránka vás nepustí dál, dokud nevyplníte i to nejposlednější slůvko správně. Pohrajte si takhle alespoň s pěti písněmi týdně a uvidíte, co se stane s vaší angličtinou.

6. English Central – váš průvodce výslovností

Přehrajte si klip z filmu, talk show, reklamy, či zpráv, to vše s titulkami, a pak se snažte větu po větě, celý klip pečlivě zopakovat. Díky nahrávání a systému rozeznávajícímu hlas dostanete velmi přesnou zpětnou vazbu. Je to jako Youtube, ale mnohem lepší. Za každé správně vyslovené slovo dostanete body, které se průběžné sčítají a vy tak můžete soupeřit s ostatními uživateli jako v nějaké videohře. Zajímavá je taky sekce Learn the words a vůbec vše kolem slovíček. Desítky mých studentů nedají na English Central dopustit, podpoří vás to ve finále jak v mluvení a porozumění, tak v poslechu a psaní. Tato stránka je placená a přístup stojí okolo 15 – 20 USD měsíčně. S English Central pracuju se svými individuálními studenty, kteří to mají v rámci výuky zdarma.

7. Readlang – váš pomocník se čtením online

Readlang je velkým pomocníkem při čtení internetových článků. Je to plug-in, který si velmi jednoduše nainstalujete (viz návod), navolíte kombinaci angličtina – čeština a pak jen při čtení zaktivujete (malým zeleným tlačítkem s písmenkem R vpravo na horní liště) a hurá na čtení. Každé slovo, na které v článku kliknete je přeloženo, a také se vám hned uloží do systému (doporučuju registraci zdarma, můžete se ke slovíčkům pak kdykoliv vrátit). Lze tam také nahrávat vlastní texty (v sekci Library) a přeložit si tak rychle například náročný email nebo nějaké instrukce. Tady je návod jak na instalaci:

How to install Readlang.jpg

8. Humans of New York – váš průvodce příběhy

Neznám lepší způsob, jak si zlepšit čtení, pokud máte vždy jen pár minut denně a na delší texty máte problém se soustředit. Humans of New York odstartovali celosvětovou vlnu “Humans of…” (máme i Prahu) a stránka velmi populární (18mil fanoušků), protože nabízí krátké příběhy obyčejných lidí, které jsou smutné, šťastné, dojemné, inspirující, prostě přesně takové, jaký je život průměrného obyvatele New Yorku. Příběhy ze života doplněné portrétem zpovídaného, který vás pokaždé chytne za srdce. Brandon Stanton, který za celým projektem stojí, prostě umí. Nechcete-li přicházet o příspěvky HONY na Facebooku, udělejte tohle. A pokud neholdujete Facebooku, vše je i na blogu tady.

9. Cork English Teacher – neodolatelný Ir

A pro ty, kdo se na Facebooku (či Instagramu) rádi pohybují, ještě jedna stránka opravdu stojí za to. Pokud mě nějakou dobu sledujete, víte, že jsem velkým fanouškem Johna z irského města Cork. John je very handsome učitel angličtiny, který má velmi úspěšnou Facebookovou stránku (230 tisíc fanoušků) a je aktivní i na Instagramu. Tvoří designově příjemné přehledy různých jazykových záludností a točí velmi zajímavá kraťounká výuková videa, ve kterých vysvětluje pokročilejším studentům idiomy, fráze, kolokace, rozdíly mezi předložkovými vazbami. Doporučuju moc!

10. Ororo.tv – vaše internetová televize

Ororo je internetová televize vytvořená pro studenty jazyků. Můžete na ní streamovat nejnovější filmy i seriály a vše je otitulkované. Něco jako Netflix, a navíc si můžete dohromady zapnout anglické i české titulky (jsou nad sebou) a všechna slova jsou interaktivní. Na cokoliv v titulcích kliknete, tak je přeloženo, a nová slovíčka si můžete ukládat do vlastního seznamu. Nezapomeňte si v nastavení navolit kombinaci angličtina – čeština. Nic takového jinde na internetu nenajdete. Ororo je velmi levná záležitost a navíc často mívá 50% slevy . Běžná cena je 6 euro za měsíc, čím víc měsíců si koupíte, tím méně za jeden měsíc zaplatíte. Když mají slevy, hlásím to vždycky na Facebooku v Nina English Group. Přidejte se!

Pevně věřím, že vám tyto stránky pomůžou s angličtinou a budete zase o kousek blíž svému vysněnému cíli. Pokud byste se chtěli podělit se svými tipy na super stránky, o kterých by měl každý vědět, šup s nimi do komentáře pod článek!

Happy browsing!

Nina

Články, které by vás mohly zajímat:


Rebelky 11 – 13 let     Kurzy pro ženy     Březnová víkendovka

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two − one =