25 NEJLEPŠÍCH STRÁNEK PRO STUDIUM ANGLIČTINY

Studentky kurzu zážitkové angličtiny v Brně - pro ženy bez učebnic

Jak se učíte angličtinu? Chodíte na kafe s cizinci, šprtáte se sami z učebnic nebo využíváte internet? Možná už jste i vy přišli na to, že pokud jde o studium cizích jazyků, vysedávání nad učebnicemi ke kýženému výsledku nevede. Jenže ne každý má možnost jít ven a konverzovat s lidmi na ulici, většina z nás ani nežije v anglicky mluvící zemi a ještě navíc se stydíme jen tak oslovovat kolemjdoucí… Tak co s tím?

Pokud čtete tento článek, odpověď už nejspíš znáte.

Co se týče studia angličtiny, žijeme dnes v sebevzdělávacím nebi, na internetu je spousta interaktivních zdrojů a platforem, kde můžete s lidmi komunikovat naživo. Vzpomeňte si třeba na interaktivní slovníky s výslovností, stránky jako je třeba Duolingo – vycházející hvězda na poli online jazykového vzdělávání – nebo webová aplikace English Central, která umí nahrát a vyhodnotit vaši mluvenou angličtinu, či všechna ty online vyplňovačky na gramatiku/slovíčka. Skype, Facebook, Youtube, iTalki…chápete?

Tady je výběr toho nejlepšího, co vám při studiu angličtiny může pomoci. Testováno na mně a stovkách studentů v mých kurzech.

Letní kurzy 2019      Individuální lekce    Brno women’s weekend

Pro jazykové nadšence

Patříte-li mezi milovníky slov, mezi ty, pro které je výuka angličtiny rozkoší a nejkrásnější náplní volného dne, pro ty, kteří s vášní vyhledávají nová sousloví a pak je radostně stále dokola vyslovují a těší se z toho, jak zní, pak jsou pro vás tyto stránky to pravé:

1. Test Your English – test slovní zásoby
Nejdříve je nutné zjistit, jak na tom vlastně jste. Udělejte si tento vocabulary test, který vás ohodnotí tak, že porovná vaši úroveň s ostatními uživateli – rodilými mluvčími i studenty z celého světa.
TIP: Zapište si svůj výsledek a test zopakujte po šesti a dvanácti měsících. Pracujte na své angličtině a sledujte, jak se vaše výsledky zlepšují. Čím více se angličtinou obklopíte, tím lepší vaše výsledky budou. Jediné, co k tomu opravdu potřebujete je – soustředění!

2. Bab.la – největší online slovník, který toho ale nabízí mnohem víc!
Můj favorit posledních měsíců, na němž je mimo jiné skvělé, že je tvořen svými uživateli! Z 27 zemí! Všechna slovíčka jsou pře/d/kládána v kontextu mnoha frází, které jsou také překládány. Něco takového nikde jinde na internetu nenajdete. A na rozdíl od klasických slovníků má tato slibná stránka i další vychytávky, které se vám budou náramně hodit.
TIP: Mrkněte na jejich podstránku frází Phrases, na sekci slovíček Vocab learning (i s kartami na slovíčka) nebo jejich kvíz – Quiz. Už se nemůžu dočkat jejich verze pro mobily!

3. Fraze.it – slova v kontextu
Potřebujete slovní zásobu. Ale jednotlivá slovíčka se musíte učit v kontextu, nikoli ze sešitku popsaného nesouvisejícími výrazy. Naučte se používat malé kartičky nebo nalepovací papírky, na které si napíšete slova v kontextu těch správných frází. A kde takové fráze najít? Buď v klasickém slovníku, NEBO použijte Fraze.it.  Jde o stránku plnou frází z New York Times, The Economist, CNN a dalších médií, která ukazuje, jak jsou slova a fráze používány v reálném jazyce.
TIP: Použijte filtr vpravo, abyste zjistili, jestli se slovo používá na začátku, nebo naopak na konci věty /Rule/, v jakém čase /Tense/ se používá a v jakých souvislostech /Context/. A dole na stránce najdete dokonce synonyma. Vše na jednom místě!

4. Ozdic – kolokační slovník: souslovník
Asi před pěti lety byl kolokační slovník mým nejmilejším vánočním dárkem (no já vím, jsem prdlá). Kolokace je zavedené sousloví dvou nebo více slov, která spolu souvisejí a musejí se tak pojit vždy dohromady, jako třeba „fast food“ nebo „go to bed“. Souslovník je tedy velmi potřebný tehdy, chcete-li vědět, která slova se pojí například se slovem „choice“. Věřte mi, že když jsem tento slovník objevila, měla jsem druhé Vánoce!
TIP: Souslovník je to pravé zejména pro bloggery a pro ty, kdo chtějí psát komplikovanější texty v angličtině, jako jsou třeba eseje, obchodní nabídky nebo prezentace. Takže  – pro většinu z nás!

Letní kurzy 2019      Individuální lekce    Brno women’s weekend

Pro hráče

5. English Central – nahrávej se
Jediná placená stránka v tomto seznamu. A to je dobře, protože je jednoduše dokonalá. Přehrajte si nějaký klip z filmu, talk show, reklamy, či zpráv, to vše s titulky, a pak se snažte větu po větě, celý klip pečlivě zopakovat. Díky nahrávání a systému rozeznávajícímu hlas dostanete velmi přesnou zpětnou vazbu. Je to jako Youtobe, ale mnohem lepší! Za každé správně vyslovené slovo dostanete body, které se průběžné sčítají a vy tak můžete soupeřit s ostatními uživateli jako v nějaké videohře!
TIP: Můžete se registrovat prostřednictvím mého linku, takže uvidíte, na čem právě teď pracují mí studenti, se kterými se také můžete hned poměřit.

6. Duolingo – výuka jazyků online a zdarma
Gamifikace je uplatňování herních principů v neherním prostředí, klidně třeba při výuce jazyků. To nejlepší z gamifikace využívá stránka Duolingo, která na sebe za poslední dobu strhla mnoho pozornosti, a to hlavně díky tiché poště nadšených uživatelů z celého světa. Čím si je stránka získala? Velmi příjemným rozhraním s vlastním maskotem v podobě sovičky jménem Duo, a systémem výuky jazyka, který maximálně využívá různých odměn, bodů, odznaků, vyznamenání a chvály. S Duolingem se učíte pomocí různých cvičení všech úrovní, od té nezákladnější až po pokročilé, a to vše ve dvaceti jazycích včetně češtiny! Mně je na Duolingu nejvíc sympatický fakt, že nabízí angličtinu v její praktické, mluvené podobě, tedy nic formálního či akademického.
TIP: Pokud s Duolingem začnete, vytrvejte! Mnoho mých studentů mi řeklo, že se jejich angličtina zlepšila poté, co pracovali s Duolingem alespoň měsíc. Zapište se na mailing list, Duolingo vám bude posílat pravidelné připomínky motivující k dalšímu učení.

7. Lyrics Training – poznávejte slova v písničkách
Pokud milujete hudbu a patříte mezi ty, kdo se naučili spoustu angličtiny díky písničkám jako já, pak budete tuto stránku zbožňovat. Vyhledejte song, nastavte level vaší angličtiny a začněte hrát. Vaším úkolem bude doplňovat chybějící slova v textu v závislosti na výši levelu, který jste zvolili – buď 10%, 25%, 50% nebo až 100% chybějících slov. Je to vynikající cesta jak si vylepšit svoje poslechové dovednosti, protože stránka vás nepustí dál, dokud nevyplníte i to nejposlednější slůvko správně (i když je tam pro případ nouze tlačítko „Give Up“ – vzdávám to).
TIP: Pohrajte si takhle s alespoň pěti písněmi týdně a uvidíte, co se stane s vaší angličtinou. Zlepší se drasticky k lepšímu. Slibuji.

Pro uživatele Facebooku

8. Humans of New York  – Lidé New Yorku – skuteční lidé, skutečné příběhy
Smutné, šťastné, dojemné, inspirující, prostě přesně takové, jaký je život průměrného obyvatele New Yorku. Krátké příběhy ze života doplněné portrétem zpovídaného, neboli jedna z nejpopulárnějších stránek celého Facebooku se 13 miliony následovatelů. Začněte tuto stránku sledovat také, je to ta nejpříjemnější cesta, jak si zlepšit čtení v angličtině.
TIP: Nechcete-li přicházet o příspěvky HONY na Facebooku, udělejte tohle.

9. Learn English – idiomy, fráze, slovíčka 2x denně
Asi nejlepší výuková stránka na Facebooku. A 3 miliony jejích uživatelů to potvrzují, tisíce lajkují a sdílí jednoduché a jasné příspěvky o hovorových obratech. K tomu není co dodat, prostě to sledujte a makejte.
TIP: Tohle je přesně typ FB příspěvků, které je super sledovat na mobilu. Pár minut denně něco nového z Aj, pojďte do toho!

10. Lucie Podhorná English – skvělá stránka věnující se mluvené angličtině (pouze v češtině)
Lucka je mladá, inteligentní slečna, která žije, stejně jako já, v Brně, kde učí angličtinu a švédštinu. Měla jsem tu čest ji několikrát potkat a jednou jsme spolu dokonce vedly společnou hodinu, a já se do ní úplně zbláznila. Stejně jako do její stránky, která je narvaná informacemi v té nejzábavnější formě, a kde se Lucka zabývá nejpoužívanějšími frázemi a gramatickými problémy, ve kterých všichni chybujeme. Stránka je skvělá pro všechny pokročilé. Kteří se tu nikdy nebudou nudit.
TIP: Stránka je pouze v češtině, ale já jsem přesvědčená, že pokud Lucce napíšete, zapracuje na tom. Velmi ji těší fakt, že se o její práci zajímá tolik lidí.

Letní kurzy 2019      Individuální lekce    Brno women’s weekend

Pro uživatele Youtube

11. Mr. Duncan – nejzábavnější učitel na internetu
Kdybych si měla vybrat jen jeden Youtube kanál, kde se vyučuje angličtina, vybrala bych si tohoto chlapíka. Není divu, že má přes 50 milionů zhlédnutí, vždyť jeho videa jsou zábavná, vysoce edukativní a vůbec po všech stránkách profi už mnoho let. Pokaždé mě dostane svým suchým britským humorem a troufnu si říct, že v současnosti nemá na Youtube konkurenci. Kéž bych měla někoho takového, jako je Mr. Duncan, v době, kdy jsem se jako dítě učila angličtinu já!
TIP: Olajkujte jeho Facebook a nechte si zasílat upozornění, neunikne vám tak žádná jeho lekce. Už je jich 88 a další budou přibývat.

12. Easy English – video rozhovory z ulice
Easy English je malá rubrička jednoho velkého Youtube kanálu jménem Easy Languages, který propaguje učení se jazyků bez učebnic, přirozeně, od lidí na ulici. Právě teď tam najdete šestnáct 3-5 minutových videí, která jsou všechna otitulkována a je radost se na ně dívat. Skuteční lidé s rozličnými přízvuky odpovídají na otázky jako „Co se ti nejvíce líbí v tvém městě?“, „Jak je to tady s nočním životem?“ nebo „Jací jsou lidé tvého města?“ Mrkněte se na díl z Londýna! Většina dílů je z Anglie, jeden také z New Yorku. Velmi nadějný projekt!
TIP: Jestli vám vyhovuje učit se angličtinu tímto způsobem, tedy sledovat obyčejné lidi v ulicích, jak hovoří o různých věcech, zkuste tyhle dva linky: Real English(americké rozhovory) a Luke´s podcast (rozhovory z Londýna)

Pro povídálky

13. Conversation Exchange 14. Babel Village 15. Speaky 16. How do you do
Patříte-li mezi společenské lidi, kteří milují setkávání a povídání si s jinými lidmi, pak to nejlepší, co lze udělat, je jít ven a mluvit s lidmi. Lze ale něco takového dělat i online?  Ano! Někdo hraje online hry a komunikuje s dalšími hráči (což je mimochodem skvělý způsob jak se angličtinu učit), jiný se přidá ke komunitě lidí sdílejících stejný zájem a diskutuje třeba o dětech nebo o psech.  Pokud vás nenapadá nic, o čem byste chtěli mluvit, ale zároveň toužíte konverzovat, zkuste jazykové výměnné stránky. Jsou zadarmo, jenom si na nich musíte vytvořit profil a vybrat si partnera ke konverzaci. Doporučuji mluvit pouze s rodilými mluvčími, abyste slyšeli autentickou a správně vyslovovanou angličtinu bez chyb.
TIP: Více o stále populárnějších výměnných konverzačních stránkách zde. Můžete také použít EOT materiály, potřebujete-li dodat svému učení více sytému. Přečtěte si, jak tohle vše co nejlépe využít ke svému prospěchu.

Pro čtenáře a posluchače

17. Voice of American News – americký podcast
Tohle je velice oblíbený, informacemi nabitý, zdroj pro všechny studenty angličtiny. Pusťte si ´rádio´ nebo si vyberte nějaký zpravodajský pořad na vaše oblíbené téma. Příspěvky jsou rozdělené do tří úrovní, což je nejlepší pro nasávání nových slovíček (to jsou ta tučně vyznačená), a texty plynou velice pohodlnou rychlostí. Videa jsou otitulkována.
TIP: Já miluji poslech VOA, je to jako opravdové americké rádio (a moje nejoblíbenější je „Jazz America“, protože mám ráda jazz), zde.

18. British Council – britský podcast
British Council reprezentuje nejvyšší kvalitu výuky jazyka. Pokud najdete lepší zdroj podcastů, řekněte mi o něm, prosím. Tato stránka nabízí velké množství podcastů v kategoriích jako například „Elementary podcasts, „UK Culture“ nebo „How to videos“.  A je tam všechno: přepis, bohatý slovník a poslechová cvičení, která můžete dělat na svém počítači, zatímco posloucháte či sledujete, popřípadě si to celé můžete vytisknout a udělat později.
TIP: Na stránkách British Council je toho k objevování mnohem víc! Včetně obchodní angličtiny, gramatiky, zkoušek IELTS a her. Tak si to užijte. Je to totiž top notch! Neboli prvotřídní, jak by řekli Britové.

Pro disciplinované studenty

19. Coursera a 20. Future Learn
Říká se, že ne mnoho studentů dokončí jazykové online kurzy, které jsou zadarmo. Takže tento tip je pro všechny vysoce motivované, kteří chtějí jít ve svém studiu do hloubky, jsou disciplinovaní a myslí to s učením vážně. Jděte a bádejte! Pro mě jsou podobné věci tím nejzajímavějším, co se v současnosti ve vzdělávání děje a sama patřím k velkým fanouškům hromadně otevřených online kurzů.
TIP: Mrkněte do nějaké kulturní sekce, jako je například tato.

Pro cestovatele

21. Couchsurfing – pobyt zdarma u místních
Pokud neznáte Couchsurfing, pak je tento odstavec pro vás. Ani nemusíte oplývat cestovatelskou vášní (i když, kdo něco podobného nezná?), jediné, co potřebujete, je otevřené srdce a ochota získávat nové přátele ze zahraničí. Prostřednictvím této webové stránky, kde se zdarma zaregistrujete a vytvoříte si profil, můžete najít nocleh kdekoli na světě. Couchsurfing je sociální síť, taková cestovní verze Facebooku. Mrkněte na tohle video a pochopíte koncept. V ideálním případě (i když to není nutné) i vy na oplátku nabízíte k přespání svůj gauč. Celý svět tak můžete potkat ve svém obýváku. A mluvit anglicky nejvíc, jak to jde!
TIP: Nebojte se, je to bezpečné. Stránka obsahuje referenční systém, pomocí něhož jsou špatní uživatelé okamžitě vyřazováni (díky negativnímu feedbacku od ostatních). Takže se už prvního okamžiku vytváření profilu snažte získat co nejvíce pozitivní zpětné vazby.

22. Nightswapping – hostem i hostitelem v jedné osobě
Tohle je něco kompletně nového a od první chvíle, co jsem Nightswapping objevila, jsem z něj byla nadšená. Je to něco mezi Couchsurfingem a Airbnb. Za své ubytování u uživatelů této sítě nemusíte platit, ale jste povinni poskytnout ubytování jiným lidem. Za každou noc, kterou někoho ubytujete, získáváte jednu noc ubytování kdekoli po světě. A ruku na srdce – trávit čas s domorodci je ta nejlepší cesta, jak se učit anglicky. Pro mě tedy určitě ano!

Pro Čechy

23. Help For English – nej český web

Občas náhodně narazím na někoho, kdo o této stránce v životě neslyšel. Patříte-li mezi takové lidi, přesvědčte se, že Help For English je skutečně to nejlepší, co můžete u nás na téma angličtiny najít.

24. Anglická slovíčka – zdarma i placená

Tato stránka se zaměřuje na slovní zásobu a její procvičování. Obsahuje také dobrý blog v češtině popisující všemožné způsoby, jak se učit anglicky.

25. Anglicky s BBC – osvědčený rozhlasový program

Pamatujete na Jitku? Stanice BBC Prague kdysi produkovala sadu skvěle zpracovaných kurzů a všechny jsou teď ke stažení na internetových stránkách BBC. Je to klenot, uvidíte!

Enjoy!!

Nina

Letní kurzy 2019      Individuální lekce    Brno women’s weekend

23 KOMENTářů K “25 NEJLEPŠÍCH STRÁNEK PRO STUDIUM ANGLIČTINY”

  1. Hi Nathan, I definitely agree with TED talks and I do include them in my new e-book. There are many other websites that didn´t make the TOP 25 list.
   What is NPR?
   Thank you for your comment! Nina

 1. Hello all,
  I am the owner and developer of https://www.penpaland.com I would like to invite you all to my website.
  About my website;
  Penpaland is the free social networking site for online correspondence, cultural exchange,learning foreign languages,sharing photos,files and videos.

  Created in April 2015, the Penpaland’s mission is to give people the opportunity to share information and make the world more open and connected place.

  https://www.penpaland.com/register

 2. Thanks for the links, Nina!

  Have you considered Dictiome pronunciation database (dictiome.com)? It’s an invaluable resource for the learners of English as it has about 100 000 video examples of English usage and pronunciation. #dictiome #learnenglish #pronunciation

 3. Díky za super tipy! Před nedávnem jsem absolvovala výuku jazyků online (od langon.cz) a hledala jsem něco, kde bych to mohla procvičit, když to zrovna nepotřebuju, díky za tipy, super se hodily 🙂

 4. The list you provide is very useful for we people facing a lots of difficulties in English speaking. Sometime it becomes very difficult for me to understand right meaning of any particular article. In Learn English we can find a wide range of idioms, phrases and vocab.

 5. Thanks for the list, I didn’t know all of them.
  Your division of types of learners is also original!
  I’m an English teacher and my ESL website is at englishwithasmile.net.
  The grammar, poetry and writing tips sections are the most popular.
  It also offers hundreds of free graded quizzes to brush up your English skills.
  Thanks,
  Jacqueline

 6. This is great Nina.. Thanks for sharing. I really do still hardly learning in English language fluently. Now, I can read all of this in my free time. 🙂 Do have also know about free learning English apps? So that it may handy next time when I’m reading on it. Thank you . . .

  1. Hi Jill, thank you for your comment! How did you find my article?
   I will definitely consider writing about mobile apps! Great idea, thanks :). Now I am gathering data for best Instagram and FB pages.

 7. Excellent article and very well-organised information.I just loved the way it is categorized into different types of learners. 🙂
  One should also check with http://www.multibhashi.com, an Android app for english learners which is enhanced with videos lessons, quizzes, grammar test. It’s fun to learn with this app.

 8. Hi Nina,
  Thanks a lot for your precious tips.
  I want you to know that I can reach your blog from Brazil just
  to make you sure this world has no boundaries any longer and your
  good job can spread all over it.
  Thanks once again !
  Take care
  Remy
  Rio de Janeiro – Brazil

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − four =