5 nejtypičtějších chyb mých studentů

Jako Češi děláme stále ty stejné typické chyby a já tvrdím, že stačí jen pár změn a vaše angličtina bude znít hned lépe. Mnohem učesaněji. U studentů individuální výuky je často mezi jejich hlavními cíly vylepšení gramatiky a vychytání těch největších chyb.  A tak musí do mých lekcí hodně psát a v lekcích hodně mluvit. A postupně na odstraňování chyb pracujeme.

Tady je 5 nejtypičtějších, které jsem za těch 15 let, co angličtinu učím, vysledovala.

1. *It was so great day!

Správně: It was such a great day!

Nemůžeme tady říct “so”, protože je na konci podstatné jméno “day”. “So” se používá, pokud za přídavným jménem už není podstatné jméno. Tu větu lze se slovíčkem “so” tedy říct takto:  “The day was so great.” 

Procvičte si to se mnou v tomto videu a tady na obrázku:

2. *I know her 5 years. 

Správně: I have known her for 5 years.

V češtině řekneme v přítomném čase “Znám ji 5 let”, a tak máme tendenci použít stejný přítomný čas i v angličtině. Ale pozor! V angličtině na toto spojení minulosti a přítomností mají ten spešl PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS. A když říkáme “po jak dlouhou dobu”, musíme přidat předložku FOR.

Procvičte si to se mnou v tomto videu a tady na obrázku:

Rebelky 11 – 13 let     Kurzy pro ženy     Březnová víkendovka

3.*I like listening music.

Správně: I like listening to music.

Za slovesem LISTEN musí následovat předložka “to”, např. “Don’t listen to him, listen to me.”. Jediný případ, kdy nedáme za LISTEN předložku je rozkaz “Listen!” – “Poslouchejte”. Ale pokud by tam bylo co nebo komu, musí opět následovat předložka, např. “Listen to this story!”

Procvičte si to se mnou v tomto videu a tady na obrázku:

4.*I want to say you something.

Správně: I want to tell you something.

Když následuje KOMU něco říkáme, musíme použít sloveso TELL. Další příklad: “I forgot to tell them why I was late.” Naopak sloveso SAY použiju, když chci “říct něco” – “say something, say hello”. Slovesa say a tell se opravdu velmi často pletou, vinu na tom může mít i písnička od Lionela Richieho “Say you, say me”. Ve videu vysvětluju proč.

Procvičte si to se mnou v tomto videu a tady na obrázku:

5.*When I will be 64, I will retire.

Správně: When I am 64, I will retire.

Po časové spojce “When”, když mluvíme o budoucnosti Až, Když… nedáváme v angličtině WILL, přestože o budoucnosti mluvíme. Taková gramatická záludnost, kterých je v angličtině plno. Třeba vám pomůže, že je to vlastně stejné jako v podmínkové větě “If I know, I’ll tell you.” (Pokud to budu vědět, řeknu ti to – taky budoucnost). 

Procvičte si to se mnou v tomto videu a tady na obrázku:

____________

Kdybych to měla zakulatit na desítku, tak další adepti na 5 následujících typických chyb, které moji studenti často dělají, by byli tyto: 

  • záměna “he” a “she” nebo “I” a “you”
  • výslovnost a množné číslo “woman” a “women”, často “mens”
  • vynechávání neurčitého členu, kdy je nezbytný
  • nadbytečné slovo “more” v “much more better”
  • rozdíl “don’t have to” a “mustn’t”

 

A co vy, co vás nejvíc trápí? A pokud angličtinu učíte, co je vašich Top 10? 

Mějte se krásně a nebojte se mluvit i s chybami, pětku vám za ně nikdo nedá! Víc o tom, jak nás strach z chyb brzdí v rozletu, jsem psala v článku “Proč Češi neumí anglicky“.

Happy speaking!

Nina

Rebelky 11 – 13 let     Kurzy pro ženy     Březnová víkendovka

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × two =