Sociální síť Instagram se stává stále populárnější platformou, hlavně u mladších uživatelů. V dnešní rychlé době je to pochopitelné, Instagram vsadil na jednodušší design, důraz je na vizuál, fotky, videa, stories…
Stačí vytáhnout mobil z kapsy nebo kabelky, něco vyfotit, natočit, nahrát na Instagram a obsah je na světě. Možná právě proto se velká část online komunity zaměřené na vzdělávání přesunuje právě sem. Učitelé využívají funkce Stories, natáčejí krátká výuková videa, nově využívají i možnosti sdílet v jednom příspěvku až 10 fotek, komunikují se svými studenty… Pro mnoho lidí je Instagram živější a zábavnější než Facebook.
V tomto článku bych vám proto ráda doporučila ty instagramové účty, které ve výuce angličtiny zaujaly mě, a které má smysl sledovat, protože nesdílejí nesmysly a tvoří vlastní vysoce kvalitní obsah.
Dlouho jsem přemýšlela, který z účtů mě baví nejvíc a mohl by případně bavit i vás. A nakonec to vyhrál účet, který nevede žádný učitel, ale samouk angličtiny z Brazílie. Vlastně nic nevyučuje, jen sdílí zajímavé myšlenky. Občas jsou to citáty slavných, ale mnohem častěji jsou to jeho vlastní postřehy o životě. Každému se líbit nemusí a je to moje osobní doporučení, jako vše, co píšu na tomto blogu, mě ale nadchnul a každý den se těším, nad čím se budu s Lucianem ze Sao Paola zamýšlet tentokrát. Citáty a krátké myšlenky jsou skvělé na učení slovíček a zajímavých obratů/frází. Bývá to jedna dvě věty, které není těžké pochopit.
Tahle milá holka z Bristolu má skoro 50 tisíc odběratelů a není se čemu divit, odvádí totiž dokonalou práci. Natáčí krátká videa, ve kterých vysvětluje problematická slova na výslovnost, takže je vhodná i pro začátečníky. V tom nejnovějším například rozdíl ve výslovnosti mezi “leave” x “live”x “leaf”, v jiném zase mezi “floor” x “flour/flower”. Emma prokládá výuková videa fotkami ze svého rodného Bristolu, nádherného města na jihozápadním pobřeží Anglie.
Rebelky 11 – 13 let Kurzy pro ženy Březnová víkendovka
Pokud mě nějakou dobu sledujete, víte, že jsem velkým fanouškem Johna z irského města Cork – Cork English Teacher. John má velmi úspěšnou Facebookovou stránku (230 tisíc fanoušků) a na Instagramu to vysoké číslo začíná rychle dohánět. Tvoří designově příjemné přehledy různých jazykových záludností a točí velmi zajímavá výuková videa, ve kterých vysvětluje pokročilejším studentům idiomy, fráze, kolokace, rozdíly mezi předložkovými vazbami… V tomto příspěvku využívá nové možnosti sdílet více než jednu fotku a vysvětluje a procvičuje rozdíl mezi “at the end” x “in the end”.
Kuba Čáslava je bez nadsázky hvězdou dnešního českého Instagramu. Minimálně co se výuky angličtiny týče. Tento pohodář z Poděbrad to mezi mladou generací vyhrává na celé čáře svou bezprostředností, humorem, neformálností, obrovským množstvím obsahu a v neposlední řadě opravdu vynikající americkou angličtinou a schopností vše velmi trpělivě a zábavně vysvětlovat. Je jednoduché se s ním ztotožnit, protože si na nic nehraje, zná svoje silné a slabé stránky, prostě je radost tohoto kluka sledovat. Svoje videa do Stories točí často za pochodu někam na lekci nebo když je na výletě. I když mi už není 20, jeho obsah mě moc baví, tak věřím, že bude bavit i vás.
Na Instagramu je bohužel obrovská spousta účtů, které jen dál sdílejí obsah vytvořený někým jiným, často bez udání citace, děje se to holt všude, nejen na Facebooku. O to víc oceňuju, když si dá někdo tu práci, jen slepě nekopíruje materiály ostatních a tvoří vlastní kvalitní obsah. Takovým účtem je relativně nový účet jen se stovkou odběratelů @anglicka_slovicka, který se zaměřuje na pokročilé studenty a sdílí méně frekventované, ale velmi zajímavé obraty. Víte například co to je famished, composure nebo anodyne? Nejvíc mě baví, že je slovíčko spojené se zajímavou zapamatovatelnou fotkou a v popisu je vždy několik příkladových vět. Sama jsem se naučila nebo si zopakovala spoustu věcí, které běžně nepoužiju.
Budu moc ráda, když začnete sledovat také účet Nina English, na kterém sdílím jak videa a fotky z výuky, tak nově také Typické chyby v angličtině. Každý týden minimálně jednou sdílím tři věty s typickými chybami, které všichni děláme, v komentářích si je můžete zkusit opravit, a já druhý den sdílím opravu a vysvětlení. Můžete si tak osvěžit základní pravidla anglické gramatiky, procvičit si svoje vědomosti a komunikovat se mnou.
Málo lidí ví, že kromě jednotlivých účtů lze sledovat i hashtagy. Pokud tedy chcete vidět víc příspěvků s výukou angličtiny, stačí do vyhledávacího řádku napsat např. #angličtina #learnenglish #speakenglish nebo #englishgrammar #englishvocabulary a kliknout “Sledovat”. Alespoň jednou denně vám Instagram ve feedu nabídne příspěvěk, u kterého byl daný hashtag připojen.
A víte, že lze příspěvky ukládat a třídit do jednotlivých kategorií? Můžete si tak utvořit složku na slovíčka, na gramatiku, na výslovnost, na typické chyby… Stačí kliknout na tuto ikonku:
A jaké účty na Instagramu sledujete vy? Budu se těšit na vaše tipy v Komentářích pod článkem!
Happy Instagramming,
Nina
Rebelky 11 – 13 let Kurzy pro ženy Březnová víkendovka