Jak se učíme anglicky – bez učebnic

Studentky kurzu zážitkové angličtiny v Brně - pro ženy bez učebnic

Několik let jsem učila klasicky, z mezinárodních učebnic, přestože jsem výuku často doplňovala jinými, zajímavějšími aktivitami, které by studenty hlavně rozmluvily. Ale čím dál intenzivněji jsem cítila, že tento způsob výuky není pro mě to pravé ořechové, a že to studenty nikam pořádně neposouvá. Poté jsem odešla na mateřskou a mohla si tak vytvořit odstup od své práce a hned bylo jasno: z učebnic už učit nechci. V dnešním světě, kdy má víceméně každý přístup k internetu,  nejsou nezbytné.

Věřím v přirozený, organický přístup k osvojování si jazyka

Sama jsem se v cizích jazycích posunula nejdál vždy ve chvíli, kdy jsem měla možnost v daném jazyce komunikovat s lidmi kolem sebe a fungovat v něm. Gramatická pravidla jsou důležitá, ale pokud si je budeme opakovat pouze v učebnicích s učitelem před tabulí, nikdy se jazyk používat nenaučíme, případně to bude trvat neuvěřitelně dlouhou dobu. A přiznejme si to: JE TO NUDA! Jak říká jeden můj kolega, Jason West, autor materiálů English Out There, “Naši mateřštinu jsme se všichni naučili společenským kontaktem… komunikací s těmi kolem nás, metodou pokus omyl, vyjednáváním, od našich nejbližších. Proto je pro nás tak těžké naučit se cizí jazyk ve školních lavicích, akademickým přístupem.”

Moje brněnské zážitkové kurzy jsou takovou malou náplastí pro všechny, kteří neměli stejnou šanci jako já žít déle v zahraničí. Setkáváme se kromě virtuálního světa (Skype, email, Facebook) osobně jednou týdně v malé skupince 5-6 studentů a v angličtině vaříme, nakupujeme, zpíváme, pracujeme s videem a to vše s rodilými mluvčími. Studenti mají také několik hodin se mnou, kde se věnujeme hlavně efektivním přístupům ke studiu, internetovým zdrojům, time managementu a získávání konverzačních partnerů mezi rodilými mluvčími,  se kterými i mimo skupinové lekce studenti konverzují. Každého vedu i individuálně.  Pomáhám ujasnit si krátkodobé a dlouhodobé cíle a hodně si povídáme o motivaci, kterou se snažím podporovat právě nabídkou záživných aktivit nebo  neformálními setkáními NinaEnglish Pub Nights. Na ta může přijít kdokoliv, nejen moji studenti, a jsou zdarma.

Dnešní možnosti studenta cizích jazyků jsou fascinující

I proto je moje výuka propojená s různými aktivitami na internetu, např. komunikací ve virtuálním výukovém prostředí vytvořeném speciálně pro tento kurz či procvičováním poslechu a výslovnosti na vynikající stránce EnglishCentral.com. Jedna hodina v měsíci je věnovaná tzv. “study group” – kde procvičujeme těžší gramatické jevy, se kterými se studenti setkávají během samostudia z materiálů English Out There. Studenti pracují mnohem intenzivněji, jsou v neustálém kontaktu s mluvenou angličtinou, do/z hodin chodí nadšení a za těch 15 týdnů dělají neuvěřitelné pokroky – pusťte si nahrávky PŘED a PO.

Roli učitele a studenta vnímám jinak

Vnímám svou roli jazykového lektora spíše jako “průvodce”, “motivátora”, “instruktora” a v neposlední řadě také “zprostředkovatele” kontaktu s rodilými mluvčími. Jsem sice vedoucí studijní skupiny, ale ne jako vševědoucí lektor, bez kterého nedá student ani ránu. Vedu studenty především k samostatnosti. Automaticky berou odpovědnost za svůj pokrok v jazyce na sebe a jsou otrávení klasickou výukou z učebnic. Chápou osvojení si jazyka jako prostředek ke komunikaci se zbytkem světa, bývají tedy otevření jiným kulturám a názorům, komunikativní a veselí, chtějí si umět povídat o životě, rozumět filmům, číst knížky. Ne uměle napsané články v učebnicích, které někteří museli číst v JŠ po řadě v lavici nahlas, jako v 1.třídě.

Pro své studenty natáčím výuková videa, vedu Facebook stránku “Nina English” a jako každý správný nadšenec do oboru píšu blog pro studenty i lektory. Studenty na začátku a na konci kurzu nahrávám. Zájemce o moje služby tak předem ví, do čeho jde.

Tady je prezentační video jak Kurz vypadá:

Přehled kurzů a seminářů, které budou probíhat v blízké době, najdete v sekci “Kurzy“.

Budu se těšit na dotazy! Prosím, kontaktujte mě kliknutím na sekci “Kontakt“.

Nina

Chci víc info o kurzech 

 

 

2 KOMENTÁŘE K “Jak se učíme anglicky – bez učebnic”

  1. Hi Nina.
    My native language is Persian.
    almost I get the meaning of passage´words or sentences but I can not speak as well as read.
    please guide me.
    thanks.

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + thirteen =