Jak se naučit anglicky na mobilu

 

Většina z nás je po 20 letech života s mobilními telefony na přítomnost této hračky tak zvyklá, že ji s sebou máme prakticky všude. V tramvaji chatujeme s kamarády, na nudné pracovní schůzi sdílíme fotky na Facebooku, na záchodě si čteme zprávy, cestou do města posloucháme hudbu. Někteří telefonem dokonce telefonujeme. Mobil máme stále v ruce, v kapse, v kabelce.

Ještě nedávno se nám mohlo jen zdát o tom, že cestou do školy/práce stačí jen připojit k  telefonu sluchátka a poslouchat mezinárodní zprávy, podcasty, hudbu, sledovat videa, seriály, filmy nebo si povídat v angličtině s kamarády, kteří žijí na druhém konci světa. Teď je to realita. Tak to pojďme pořádně využít a zlepšit se v angličtině i pomocí mobilu, který jen vytáhneme z kapsy.

A můžeme začít třeba tím, že si nastavíme celý telefon do angličtiny!

NEJEN DUOLINGO

Duolingo je v současné době nejrozšířenější a nejznámější aplikací, díky které si můžete zdarma a vcelku kvalitně procvičit základy gramatiky, slovíček i výslovnosti. Pozor, není ale samospásná a anglicky se jen na Duolingu nenaučíte. Je to pouze malý puzzlík do velké skládačky a pokud to s angličtinou myslíte vážně a mobil je váš dobrý kamarád, existuje spousta dalších možností, jak se angličtinou obklopit. Co nejpřirozeněji, hravě a smysluplně.

Screenshot mého telefonu

MĚJTE VŽDY PO RUCE SLOVNÍK

Jako prvního a naprosto nepostradatelného pomocníka si nainstalujte slovník. A slovníkem nemyslím překladač Google Translate, ale opravdový slovník. Ideálně v offline verzi, abyste jej mohli použít opravdu kdekoliv, i bez internetového připojení. 

Slovníků je víc, jsou jak placené, tak neplacené. U neplacených jsem nejvíc spokojená s obousměrným CZ-EN-CZ slovníkem Anglicko-český offline slovník. Z placených doporučuju slovník od známého jazykového nakladatelství Lingea – Anglicko-český velký slovník.

ZAPISUJTE SI SLOVÍČKA

V úvodních rozhovorech s mými studenty pokaždé zaznívá jedna silná motivace – chci mít bohatší slovní zásobu / chci, aby mě slovíčka napadala okamžitě. Jenže většina z nás zůstává jen u toho chtění. A pokud nějaké slovo neumíme aktivně použít, to, že jej občas někde zahlédneme v textu nebo seriálu, nám jen málokdy pomůže k tomu, abychom jej zapojili do své aktivní slovní zásoby. Jak tedy na to? A jaký je nejlepší systém?

Použijte některou z aplikací, ve které si slovíčka můžete opakovat. V nich si můžete seznamy slov – sady oboustranných kartiček, tzv. flashcards – vytvářet buď sami nebo využít spoustu předpřipravených seznamů od jiných uživatelů, kteří je sdílí veřejně. Pokud máte rádi minimalismus a vizuální učení, doporučuju Tiny Cards od autorů Duolinga. Vaše kurzy na Duolingu se s Tiny Cards automaticky propojí a sady kartiček se slovíčky, tzv. “decks”, se objeví na domovské stránce. Slovíčka procvičujete stejně jako na Duolingu tak, že buď doplňujete slova, vybíráte z více možností nebo je sami musíte umět napsat.

Mnohem promakanější aplikací, která pracuje s dlouhodobou pamětí a technikou zvanou Spaced Repetition, neboli rozloženým opakováním slovíček po uplynutí nějaké doby, je Quizlet. Stejně jako u Tiny Cards vytváříte sady kartiček (nebo využíváte sady jiných), aplikace vám však v pravidelných časových intervalech slovíčka nabízí znovu a lépe si je zapamatujete. V mobilní verzi, na rozdíl od té webové, ale nelze vkládat na kartičky obrázky, jako tomu je v Tiny Cards. 

PRACUJTE S PÍSNIČKAMI, VIDEI A FILMY

Školu hrou propagoval už Komenský a u nás tomu není jinak. V Nina English věříme, že stejně jako děti, i my se toho nejvíc naučíme tím, že se ponoříme do aktivity, která nás baví. Když jsme uvolnění a dobře naladění, mnohem rychleji nové informace vstřebáváme. Proto moc ráda propaguju následující tři aplikace, které jsou zábavné, graficky příjemné a na moje studenty mají pozitivní dopad nejen v celkovém porozumění, ale i v aktivním používání jazyka.

Lyrics Training, první ze tří aplikací, je neplacená a pracuje s hudbou a porozuměním textu v písničkách. Vyberete si oblíbenou písničku/interpreta, rozhodnete se na jaké úrovni chcete s písničkou pracovat (čím vyšší úroveň tím více vynechaných slov) a poté si písničku pustíte a postupně doplňujete vynechaná slova. Můžete také přepnout na “Karaoke” verzi, ve které je celý text. Tady je 3-minutové video, jak appku používat.

English Central je první placená aplikace na seznamu a uvádím ji tu proto, že věřím, že se investice mnohonásobně vyplatí. Přístup stojí mezi 15 – 30 USD měsíčně, podle toho, kolik si koupíte měsíců (čím více, tím je přístup levnější). Na English Centralu pracujete s krátkými otitulkovanými videi na jakékoliv téma, doplňujete do nich vynechaná slova (která můžete ukládat do seznamu a pak se k nim vracet v sekci “My English” – “My Words”) a hlavně: sami sebe nahráváte a srovnáváte s originálem. To za vás dělá i tzv. Voice Recognition System, který vás nahrává a dává vám zpětnou vazbu na vaši výslovnost, dikci a pauzy. Aplikaci si bez placení můžete vyzkoušet ve dvou videích, doporučuju! V tomto 1-minutovém videu koukněte, jak appka funguje. 

K aplikaci máte přístup zdarma v některých našich kurzech – v individuálním kurzu s Ninou a ve skupině Středně pokročilí.

Mooveez, aplikace na kterou můžeme být v ČR právem pyšní, protože ji vyvinuli kolegové ze zážitkové jazykovky v Praze a v roce 2016 s ní vyhráli nejprestižnější cenu v oboru inovací ve výuce angličtiny, tzv. ELTons. Stejně jako u English Central věřím, že se investice do této placené appky vyplatí (měsíční předplatné vás vyjde na 79,- až 179,-Kč podle počtu předplacených měsíců, první týden je zdarma). Sledujete v ní filmy, které jsou od začátku do konce rozkouskované na jednotlivé věty a fráze, které jsou velmi kvalitně přeložené a které si můžete ukládat do vlastního seznamu. Jsou zároveň interaktivní, můžete k nim vytvářet ozvučené kartičky. Ke každému filmu je spousta různých cvičení. Za mě naprostá pecka, protože se z filmů naučíte spoustu hovorových a slangových výrazu. Pusťte si toto 3-minutové video, jak s appkou pracovat.

UČTE SE S BBC

Jestli někdo umí vytvořit kvalitní výukovou appku, která je navíc zdarma, pak je to BBC. Aplikace BBC Learning English je určena pokročilejším studentům a její největší výhodou je, že v ní najdete na jednom místě krátké výukové podcasty, které se věnují gramatice, slovní zásobě, výslovnosti a spoustě idiomů, frázových sloves a typických předložkových obratů. Ke každému podcastu nebo videu je přepis, doplňovačky a cvičení. Můžete vybírat ze 17 různých pořadů, včetně známé 6-Minute English.

MLUVTE S LIDMI

Nedílnou součástí posunu v jazyce by měla být konverzace. Pokud nežijete ve městě, kde bydlí větší množství cizinců, doporučuju porozhlédnout se po nějakých cizincích online. Koncept tandemové výuky (já tě učím Čj – ty mě učíš Aj) existuje už dlouho a vyhledávání konverzačních partnerů se věnuje spousta webů. Pokud však chcete mít někoho po ruce přes mobil, ideální je nainstalovat si appku Hello Talk. Stejně jako na language exchange webech zadáte svoje preference, vyplníte krátký profil a hurá na to. Výhodou této appky je, že se přes ni nejen spojíte se světem pomocí psaného chatu, ale můžete si se svými konverzačními partnery i volat. A jsou i tací, kteří se pak sejdou osobně. Už jsem slyšela několik milých Hello Talk příběhů.

Chybí-li vám přirozené mluvení a máte chuť se k nám přidat, podívejte se na nabídku zážitkových kurzů u nás v Nina English. 

NAHRÁVEJTE SE

Jak zmiňuju vždycky, když mluvím o dosahování cílů a posilování vnitřní motivace, i dnes chci zdůraznit, jak velkým pomocníkem může být sebereflexe a vychytávání vlastních chyb. Jednou z výborných technik, jak si zlepšit celkový projev, je nahrávat se. Můžete si zkusit nacvičit to, co potřebujete zítra prezentovat zahraničním kolegům nebo si nahrát svoje dojmy z proběhlého dne / víkendu / týdne. Když pak zpětně svou nahrávku posloucháte, slyšíte vlastní chyby. Můžete si je tak zvědomit, případně i někam zapsat do deníčku. Takže hurá na to, každý máme na svém chytrém telefonu už přednastavený nějaký diktafon, na iPhonu je to appka Voice Memos.

PIŠTE

Ať už je to nákupní seznam, schůzky v diáři nebo to-do list, většina z nás si do telefonu pro sebe něco píše. Já si třeba občas píšu i to, za co jsem ten den / týden vděčná, pomáhá mi to zůstat pozitivně naladěná, když mi není zrovna do skoku. A většinou to píšu anglicky. Představte si, že do telefonu, který stejně máte položený u postele, každý večer napíšete 3 věty anglicky, co vás ten den potěšilo, jen tak pro vás. Například “I am grateful that today… I managed to have a 10-minute phone call in English with our important client” nebo “…I left work early and made cupcakes with my daughter.” Já na to používám přednastavenou appku v iPhonu Notes.

ČTĚTE

Asi nemusím zdůrazňovat jak důležité je pro posun v jazyce čtení. Pokud jste zvyklí na telefonu hodně číst, zkuste začít číst víc v angličtině. Ať už jsou to zpravodajské servery jako BBC News, nebo různé články na vašich oblíbených blozích, čtěte, čtěte, čtěte. Já čtu na telefonu nejraději knížky, a to pomocí aplikace Kindle, která je zdarma. Kdysi jsem většinu svých z Amazonu stažených knížek četla na fyzické Kindle čtečce, teď už po ní sáhnu výjimečně (protože si málokdy vzpomenu vzít si ji do kabelky, na rozdíl od telefonu). V Kindle aplikaci si můžete vybrat podsvícení, velikost písma, barvu pozadí a nebo si pustit robotický audiozáznam knihy (kdybyste chtěli knihy raději poslouchat, čtené autorem nebo nějakým hercem, je na to výborná appka Audible).

POSLOUCHEJTE PODCASTY

Tomu, jak výborným materiálem jsou pro výuku angličtiny podcasty a jak na ně, se věnuje další článek na mém blogu How to learn English with podcasts. Já podcasty poslouchám často. Nasadím si sluchátka a uklízení zahrady nebo cesta do města mi uběhnou mnohem rychleji. K poslouchání podcastů doporučuju už defaultně nastavenou appku Podcasts, případně Spotify. Většina z nás na Spotify poslouchá hudbu a na to je tato appka jedničkou na trhu, málokdo ale ví, že je přes ni skvělé poslouchat i podcasty. Zkuste to!

Photo credit: Spotify

DĚLEJTE, CO VÁS BAVÍ

Všechny ty appky by vás samozřejmě měly bavit, ale většina z nich je výukových. A tak si najděte i něco, co není primárně o výuce angličtiny, ale o čem se rádi dozvídáte víc i v češtině. Je to vaření? Make-up? Výtvarné umění? Mezinárodní politika? Stáhněte si appku, která se věnuje jen vašemu tématu. Já si například moc ráda prohlížím obrazy ze světových galerií, takže mi každé ráno chodí přes aplikaci Daily Art upozornění na jedno výtvarné dílo s krátkým povídáním o autorovi a obraze. 

APPKY PRO DĚTI

Děti hodně baví práce s Duolingem, Lyrics Training a English Central. English Central má celou sekci s videi pro děti a o dětech. Přidám tu ale dvě aplikace speciálně pro děti – Sight Words a Spelling Bee. Děti se díky oběma aplikacím naučí rozpoznávat slova a správně je psát. Aplikací pro děti je velká spousta, budu v komentářích ráda za vaše tipy! Kurzy s dětmi teprve rozjíždíme (máte-li zájem, učíme nově děti 8 – 13 let, napište nám), takže v této oblasti přiznávám mezery :).


A co vy? Už vás někdy napadlo učit se anglicky na mobilu? Nebo už to děláte? A jaké aplikace k tomu používáte? Jaké dovednosti si procvičujete? Budu moc ráda, když napíšete vaše tipy do komentáře pod článkem.

Happy downloading,

Nina

1 KOMENTÁŘ K “Jak se naučit anglicky na mobilu”

  1. Doporučuji apku Helen Doron English Fun with Flupe English words (3-5 let). Ideální do čekárny u lékaře…
    I Kangi klub od Helen Doron (ale zde omezené přihlášením, zdarma pouze některé hry).

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 1 =