CZ en

Intermediate

zacatecnici

Your English is quite ok but you still have problems to understand more fluent conversations and films without subtitles. We’ll fix that. Sometimes you prefer not to speak at all because you are afraid of making mistakes. We’ll fix that. You need to use fluent English at work, feel good in front of your friends and foreigners but don’t have the skills. We’ll fix that.

 

THE NEXT COURSE: to be announced

  • Group course for 5 – 7 students
  • 12 lessons, 1 x week on Tuesdays at 5.30 – 7.30 pm
  • Teachers: Nina Hanáková and guest teachers

  • Most lessons take place at Rybářská 9,
  • sometimes we’ll be in the city (café, library, park)
  • 8 900,–, Nina English graduates 6 900,-

I want to register

Results from the course:

In 3 months you will learn to surround yourself with English naturally, you will become more fluent and get at least half a level higher. If you really work, then by one whole level. You will know your why well, which will help you stay motivated and never stop learning English.

You will be used to speaking English and in the future you will know what to do. In the course you will meet at least 4 different lecturers, take part in 5 experiential lessons, meet foreigners living in Brno and most importantly meet equally positive and highly motivated new girlfriends.

🌟

Celkově mohu říci ke kurzům s Ninou jedno jediné slovo, které vše vystihne, a to je: úžasné! Moc doporučuji všem, kteří chtějí získat sebevědomí v anglické konverzaci. Hlavně zde zjistíte, jak se nejlépe v angličtině vzdělávat a jak se ji naučit. Už teď se těším, až půjdu na další kurz. Vyzkoušejte a uvidíte sami.”

– Pavlína Chytrá

Nejlepší kurz, který jsem kdy absolvovala! Žádná nuda, žádné nucení do mluvení, žádné drahé knihy, kterých už mám doma hromady. Prostě mě to nakoplo učit se angličtinu úplně jinak a hlavně zábavnou formou. Posouvám se pomalu dopředu a baví mě to! Navíc jsem poznala spoustu zajímavých lidi, kteří mě   v životě inspirují a dávají mi tak energii jít dál.” 

– Iva Hrstková

Prostřídala jsem různé výuky a učitele angličtiny a mohu říci, že Nina je jedna z nejlepších učitelů angličtiny vůbec. Její výuka je zábavná, přichází se stále novými metodami a má obrovský přehled v možnostech, které pro vaše vzdělávání a zlepšování jazyka můžete použít. Umí udělat z učení se angličtiny váš koníček, alespoň v mém případě se jí to rozhodně povedlo a díky jejímu kurzu jsem udělala neuvěřitelný skok kupředu.”

– Lenka Páleníková

Wanna meet people who love their job and have ability to inspire others? Join Nina English!”

– Anna Melichová

 

Here are more references from graduates.

I want to register

PHOTOS FROM THE COURSE