Nina Hanáková

“Sním o tom, že jednou bude angličtina naprosto přirozeným komunikačním nástrojem pro mnohem více než 22 % obyvatel České republiky. Že se v novému konceptu vzdělávání objeví výuka jazyků bez učebnic, že se bude v hodinách na všech školách dávat důraz na autonomii učení a že se bude velká část výuky věnovat tomu, proč je dobré umět anglicky, jak na to, co se můžeme naučit od sebe navzájem a jak využít angličtinu v každodenním životě.”

Jako lektorka angličtiny vedu dospělé studenty 14 let, ale angličtina je pro mě srdcovkou už celých 35 let – od doby, kdy jsem doma v obýváku tancovala na desky Beatles a předstírala, že zpívám anglicky. 

Dnes vedu Nina English, starám se o veškerý chod kurzů, některé jako hlavní lektorka vedu a ve všech z nich alespoň částečně učím. O angličtině bez učebnic ráda bloguju a točím videa a od roku 2011 v Brně pořádám Nina English pub nights. Na mé práci mě nejvíc baví, když se se mnou moji žáci do angličtiny zamilují, posílí si sebevědomí v komunikaci a naučí se učit, aniž by je to moc bolelo.

Moje práce je pro mě láskou, něčím, co bych dělala i zadarmo. Baví mě spolupracovat se všemi těmi skvělými lektory, kteří mi přišli do života, a potkávat tu spoustu nadšených a zajímavých lidí, ze kterých se často zároveň stávají dobří přátelé. Tenhle projekt je totiž fakt jedinečnej, není jen o angličtině…

 


“Ráda studentům ukazuju, jak se dá učit jinak. Jako bych je přiváděla ke dveřím, které můžou otevřít a pak jít svou vlastní cestou učení. Miluju, když vidím, jak se z nejistých studentů stávají sebevědomí, jak se z housenky klube krásný motýl. A u Niny se tento zázrak odehrává pořád.”

 
 
Lenka se za tři roky působení v Nina English stala jednou z mých nejbližších kamarádek. Je to dlouholetá lektorka angličtiny na Masarykově univerzitě v Brně, kde vede své studenty k autonomii –  ke způsobu učení, kdy je student naprosto zodpovědný za svůj pokrok. Hned na prvním setkání jsme zjistily, že obě máme naprosto shodný názor na jazykové vzdělávání. Přijďte se podívat, jak si my dvě ladíme.

Lenka mi dodává energii svým neutuchajícím nadšením do výuky a přispívá k ní velmi cennými informacemi z výzkumu v oblasti autonomního učení, kterým se v rámci svého doktorského studia zabývá. Spolu tak přicházíme na lepší a lepší možnosti, jak posunout angličtinu bez učebnic dál. Jo a učí božské Cooking lessons na kurzech pro pokročilé!


“The main reason why I love working at Nina English is that I can finally break myself out of the limitations of coursebooks, be myself and  get creative. I love pushing the limits to make English learning much more fun by interactive and experiential lessons where we are all united by the love of teaching and learning from each other. And as a teacher who is hungry for sharing and learning more and more every day,  that’s basically what I am living for!”

 
Setkání s Cisel na podzim roku 2014 bylo osudové – kdo někdy potkal Cisel, ví dobře proč. Cisel je nejmladší a také nejvytíženější členka týmu, temperamentní, veselá, vždy připravená makat – prostě skvělá. Původem z Izmiru v Turecku, vystudovaná lektorka a překladatelka angličtiny, která se ve svých 22 usadila v Brně. Od prvního okamžiku se do něj zamilovala a jediné, co jí tu prý chybí, je moře a teplejší počasí.

Cisel je tak oblíbená, že kromě spolupráce na kurzu pro začátečníky a středně pokročilé vede i svůj vlastní kurz pro mírně pokročilé. V jejích lekcích se tancuje, vaří, nakupuje, hraje na hudební nástroje, vyrábí keramika, nanáší make up, cvičí pilates, předpovídá se budoucnost z kávové sedliny, povídá se o filmech, knížkách, kulturních rozdílech mezi Turky a Čechy a to vše pouze v angličtině, přestože Cisel umí úctyhodně dobře česky. Tahle milovnice jazyků, módy a domácích úkolů naprosto popírá teorii, že jazyk nejlépe naučí rodilý mluvčí.


“The natural approach that Nina uses in her classes is the best thing I have seen so far in my long teaching career.  She motivates her students to create goals, stick to their goals, and achieve results while still having fun.  I am inspired by her and I love working with her students.  She has the best students!  Creative, fun loving, open to new ideas, inspired, enthusiastic…  I love working here!”

 

Ineka z Oregonu, USA je nejnovější členkou týmu a já jsem moc ráda, že se k nám rozhodla přidat! Nedávno mi ji představil kamarád z jiné brněnské jazykovky se slovy “Vy dvě si určitě sednete, zkuste spolupracovat”, a nemohl být blíž pravdě. S Inekou se mi výborně domlouvá a vymýšlí nové nápady, je neuvěřitelně pečlivá, spolehlivá a zároveň spontánní a kreativní. Její bohatá učitelská praxe se nezapře. 

Studenti velmi oceňují její krásnou a srozumitelnou angličtinu, má čistou výslovnost a umí, jako jen málo rodilých mluvčích, přizpůsobit slovní zásobu i rychlost svým studentům. V současné době se mnou Ineka spolupracuje na kurzech pro Středně pokročilé, Pokročilé a na víkendovkách. Probírá se studenty kulturní rozdíly, pomáhá jim s výslovností a její specialitou je jóga, dechová cvičení a mindfulness. 

Ineka Estabrook - lektorka Nina English


“I like working with Nina’s groups because the students are self-motivated and interested in learning through non-conventional means. This allows them to explore the language in depth and faucet not typically achieved through standard traditional study.”

 
 
Jarrot je Američan, možná ještě lépe Texasan, jak poleno. Miluje moravské koláče, kterým se v Texasu říká kolachees, a o rozdílech mezi buchtou, koláčem, dortem a dalšími sladkostmi dokáže mluvit hodiny.                             A u toho vám dá takovou nálož interkulturní komunikace, s důrazem na empatii, naslouchání a svobodu vyjadřování, že odcházíte jak v hypnóze.

Přirovnává angličtinu k tanci, miluje setkání v čajovně nebo u sebe doma, kde studentům s oblibou připravuje texaská jídla, a tak se na jeho lekcích i já stávám občas studentkou a hltám každé jeho slovo. Několikrát nás svými příběhy dojal k slzám, před příchodem do České republiky (v roce 2014) totiž pracoval delší dobu pro OSN a pomáhal válečným uprchlíkům s integrací v USA. 


“The best thing about working on Nina’s courses is being part of a highly motivated, skilled team. Everyone, the teachers, the students and Nina herself, work hard to make these courses special. Its like being part of a great team all working together to achieve something remarkable.”

 
 
Další z velmi zkušených a dlouholetých lektorů v mém týmu. Původem ze Skotska, v Brně žije 20 let, má českou manželku, dvě děti a umí výborně česky. S Robinem nás pojí dobré kamarádství už z dob vysoké školy a když jsem mu před pár lety nabídla spolupráci, skákala jsem až do stropu, když kývnul.

Je jedním z nejdéle spolupracujících lektorů na kurzu pro pokročilé, kde často využívá své lásky pro hudbu: přinese kytaru a učí gramatiku pomocí písniček a rolových mystery games. S Robinem jsme mimo jiné vedli dva úžasné kurzy pro barmany a barmanky v Baru, který neexistuje a Super panda cirkus, kde se Robin soustředil nejen na detailní popis drinků a  oddělení whiskey, ale také na způsob servírování a komunikaci s hostem. Spolupráce s ním je vždy naprosto bezproblémová a moc příjemná. 


“I’ve collaborated with Nina on more than a few projects and I can safely say that she attracts the most energetic students. The vigor and happiness that comes naturally with her approach to teaching English creates a storm of enthusiasm and confidence. It’s nothing but fun seeing students progress like this.”

 
 
Anthony je Australan, který žije v Brně 10 let a miluje to tu. Stejně jako s Peťou Fekete jsme se s Anthonym poznali na jedné z mých pub nights. A spolupráce na kurzech se rozjela rychle, s Anthonym je totiž radost pracovat. Nejraději má konverzační lekce plné slovních her a gramatiky. Umí také výborně česky, takže je oblíbený i na kurzech pro začátečníky.

Přestože je Australan, nemá Anthony silný australský přízvuk a je mu krásně rozumět. Kromě konverzačních lekcí se v poslední době zaměřuje na zážitkové lekce s pohybem, konkrétně s jógou. Anthony je od roku 2016 certifikovaným instruktorem jógy a vede několik kurzů jógy v angličtině. Krom toho miluje jiu jitsu a kickbox.


“Think outside the box, make it fun, play a game, cook something with students who are usually super excited about it… that’s what Nina English lessons are about, and that’s the kind of teaching I love doing.”

 
 
 
Původem z Indie, dětství prožil v Dubaji, kde chodil do britských škol, a v 18 letech přijel studovat vysokou školu do České republiky. To ho po pár letech přestalo bavit, na rozdíl od života v Brně, do kterého se zamiloval, a zůstává  tu už 19 let. Z Matta se stal nadšený učitel angličtiny a spolu s Robinem jsou nejzkušenějšími lektory v týmu. 

Matt miluje vaření a na mých kurzech vařil se studenty ještě dávno předtím než jsem jim říkala zážitkové. Známe se už 12 let, takže je v mé kuchyni jako doma. Zásadně nekýve na lekce ve čtvrtek, protože to by prošvihnul svůj milovaný Pub Quiz ve známém brněnském pubu The Immigrant – tak kdybyste se s ním chtěli někdy potkat mimo výuku, najdete ho tam.


“Baví mě se podílet se na výuce u Niny, protože si cením možnosti dělat jiné věci a jinak než jinde. A taky důvěry, kterou ve mě Nina vkládá tím, že mě tyhle věci nechá dělat. Baví mě, že většina jejích studentek je otevřená a odhodlaná se zlepšit a ja jim můžu ukazovat nečekané cesty, jak toho dosáhnout. A baví mě, že pracovní porady máme u skvělého jídla.”

 
Stejně jako Lenka Ludvíková je Eva lektorkou angličtiny na Masarykově univerzitě a já mám velkou radost, že jsme se našly, je totiž úžasná! Eva je expertka na myšlenkové mapy, psychologii v komunikaci a emoční inteligenci.

Už několikátý rok se mnou spolupracuje na kurzech Soft Skills a kurzech pro pokročilé . Na její lekce pravidelně chodím taky, protože mě moc baví její preciznost, otevřenost, skvělá úroveň angličtiny a originální témata. Eva se často věnuje hlubším věcem a pomáhá našim studentkám s uvědomováním si svých silných a slabých stránek.


“Spolupráce s Ninou pro mě především vůbec není práce, ale jedno velké dobrodružství, zábava a radost! Hluboké souznění, kdy pohlceny nesmírností právě probíraného tématu přestáváme vnímat prostor a čas. Proudící energie, z níž se rodí nové vhledy, které pak díky její úžasné schopnosti uvádět věci do praxe můžeme společně předávat dalším ženám. Děkuji za to!”

 
S Martou, které neřekne nikdo jinak než Martička, se známe 4 roky. A musím říct, že nebýt jí, můj život by se nejspíš neubíral tím samým směrem jako teď. Martička je mojí duchovní učitelkou a přítelkyní, ale nejen to. Je především elegantní dámou, která má obrovské životní zkušenosti s překládáním a výukou angličtiny a je mi tudíž skvělou kolegyní.

Ráda ji “půjčuju” svým studentkám, které z jejích sezení chodí jako vyměněné.  Martička se soustředí v kurzech na téma vnitřního zklidnění, rovnováhy, meditace a posilování slabých míst v našem těle i duši. Spolupracuje se mnou na kurzu Soft Skills i na kurzech pro středně pokročilé.


“Jsem učitelkou, ale sama se nikdy nepřestanu učit.  Chci své studenty inspirovat, ale i oni sami jsou pro mě každodenní inspirací. Nutím je riskovat, ale vždy v bezpečném kruhu, kde není třeba se bát. Hodně se spolu nasmějeme a o to víc makáme.  Při práci s Ninou jsem pochopila, že posun v jazyce začíná vždy u studenta a jeho motivace. Společně se učíme, užíváme si angličtinu a život.”

 
S Peťou jsme se potkaly na jedné z mých pub nights a byla to láska na první pohled. Peťu si totiž nelze nezamilovat, je okouzlující, přirozená, neskutečně trpělivá, příjemná a vždy usměvavá. A já jí brzy po prvním setkání nabídla, aby rozjela zážitkové angličtiny pro začátečníky.

Dnes má za sebou vedení 12 skupin a hostování ve spoustě dalších kurzů a v současné době se mnou vede i velmi oblíbený kurz “Zážitková gramatika”. Studenti nejvíc oceňují její trpělivost, přehled v mobilních aplikacích a podcastech a vášeň pro čtení. Z toho rozhodnutí tenkrát na záchodě Staré Pekárny vznikla jedna nádherná spolupráce, což potvrzuje i nejvyšší procento vracejících se absolventek Petiných kurzů.