Jak si nastavit cíle v angličtině

Martin Luther King - Do you have a dream?

Sníte o tom, že skvěle rozumíte angličtině a že ji umíte používat? Že rozumíte svým oblíbeným filmům v původním znění, prezentujete své myšlenky na obchodních schůzkách, sebevědomě mluvíte do telefonu nebo při pracovních pohovorech, domluvíte rodinný výlet e-mailem, ve svém městě poradíte turistům, spřátelíte se s lidmi z jiných zemí nebo procestujete svět? Máte takový sen? Dobrá, předpokládejme, že ano, protože právě teď čtete článek s názvem „Jak si nastavit cíle v angličtině“, a jak víte… cíl je jenom sen s termínem dokončení.

Takže potřebujete sen a potřebujete termín dokončení. Potřebujete ještě něco?

Váš sen musí být co nejkonkrétnější. „Chci lépe mluvit anglicky“ nefunguje. A taky potřebujete někoho, s kým budete svůj sen sdílet.V ideálním případě někoho, kdo vás bude čas od času kontrolovat a taky vás popichovat. Podpora lidí kolem vás je velmi důležitá a může mít na váš výkon ohromný vliv. Sdílejte svoje záměry na Facebooku a dejte věcem volný průběh.

A v neposlední řadě potřebujete peropapír. Nepoužívejte počítač. Zafunguje spojení mozek – ruka, však to znáte. A pokud používáte myšlenkové mapy, tím líp.

PROČ NASTAVOVÁNÍ CÍLŮ

Poprvé jsem začala používat nastavování cílů ve svých kurzech angličtiny poté, co jsem zjistila, že když jsem vzala pero a papír a sepsala si své nápady, můj život se od základů změnil. Psaní mě pomalu nutilo věci víc a víc upřesňovat, dokud jsem nepochopila, jak moc mi tohle všechno pomáhá v osobním i pracovním životě. Mimo jiné jsem konečně ztratila kila nabraná v těhotenství, rozhýbala svoje podnikání, začala jsem organizovat velké večírky pro své studenty, ujasnila si, co chci pro svou dceru… fungovalo to! Tak jsem to otestovala i na svých studentech, a od té doby to dělám pořád. Nastavování cílů je jedním z klíčových nástrojů pro udržení motivace. A motivace je důležitá, protože učení se cizímu jazyku je běh na dlouhou trať.

Tak pojďme spolu kráčet vstříc našim snům.

KRÁTKODOBÉ vs. DLOUHODOBÉ – S.M.A.R.T. CÍLE

Krátkodobé cíle jsou časově ohraničené dobou 6-12 měsíců. Čeho byste v této době chtěli dosáhnout? Jak dobře to budete schopni udělat, v jakých situacích, s kým? A kdo bude vaším parťákem, se kterým budete své cíle sdílet – váš učitel, partner, spolužák, nejlepší kamarád?

Dlouhodobé cíle jsou časově ohraničené dobou 3+ let. Položím vám stejné otázky, i když úvaha je v tomto případě složitější. Na cestě ke splnění vašich krátkodobých cílů se totiž mohou vaše záměry změnit. A pravděpodobně při tom zjistíte, co vlastně chcete, a co ne.

Já pracuji s tzv. S.M.A.R.T. cíli,kterými mně inspiroval Brian Tracy. Možná tento pojem znáte, pokud ne, podívejte se na video, které vždycky pouštím svým studentům, když jim koncept S.M.A.R.T. vysvětluji. Pro učení se angličtiny jsou skvělé, jak je využít vám ukážu po videu.

MLUVENÍ, POSLECH, ČTENÍ, PSANÍ

Pokud nevíte, kde začít, stáhněte si zde pracovní list. Obsahuje všechny čtyři jazykové kompetence a vyplnit musíte všechny kategorie.Možná namítnete, že tak moc nepotřebujete psaní nebo čtení. Ehm, potřebujete. Zkuste se zamyslet ještě jednou. Abyste se v dnešním světě mohli považovat za sebevědomého uživatele angličtiny, potřebujete všechny čtyři kompetence. Mluvení není jenom o mluvení, je podpořeno zbývajícími schopnostmi – psaním, čtením a poslechem. Pokud zlepšíte jednu složku, pomůže vám to zlepšit i ty ostatní. Velmi hezky to ve svém článku Co je na angličtině nejdůležitější (pouze v ČJ) vysvětluje Marek Vít z Helpforenglish.cz.

Vždy si odpovězte na následující otázky:

 • Co – o čem přesně chcete mluvit/číst/psát, čemu chcete rozumět (dosaďte si podle příslušné kompetence)?
 • Úroveň – na jaké úrovni budete? Nebo jak často chcete být bezchybní? Jak hluboko budete schopni zajít?
 • S kým – s kým se chcete bavit, komu chcete rozumět, s kým si chcete psát? S člověkem, který se vám líbí, nebo s britskou Královnou?
 • V jakých situacích/kde – v jakých situacích, v jakých typech rozhovorů či textů, kde? V hospodě, na obchodní schůzce, na letišti?

V každé kategorii (kompetenci) vám postačí 1-3 cíle.

Vždycky začněte s “budu schopný/á…” (některým lidem vyhovuje více “jsem schopný/á…”

PŘÍKLADY CÍLŮ

Nevhodně nastavené cíle:

✘ Budu schopný/á mluvit lépe anglicky, s každým.

✘ Budu schopný/á rozumět filmům a knihám.

✘ Budu schopný/á napsat obchodní email.

A příklady vhodně nastavených cílů:

✓ Budu schopný/á rozumět a mluvit po telefonu se svými zahraničními kolegy (Australany, Brity, Američany) o práci (reporty, daně), konverzovat o běžných věcech a správně používat věty na úrovni Intermediate ze 65-70 % (nyní 50 %). Budu schopný/á správně používat: jednoduché tvary přítomného, minulého a budoucího času a předložky – místa a času, a základní fráze (jdi do postele, jsem v práci).  

✓ Budu schopný/á rozumět receptům v anglických kuchařkách/blozích a ověřovat si budu pouze 15 % nových slov.

✓ Budu schopný/á vytvořit PowerPointovou prezentaci, aniž by mi ji musel kontrolovat učitel angličtiny.

STUDIJNÍ PLÁN

Dalším krokem je sepsání studijního plánu pro každou z kategorií.

Podělím se s vámi o příklady aktivit které moji studenti zahrnují do svých studijních plánů. Obvykle vymyslí 10-15 věcí, jako např.:

 • Budu si psát emaily a bavit se online se svými kolegy o práci; pracovně i neformálně.
 • Každý měsíc budu psát profesní texty přímo v angličtině.
 • Začnu si psát deník v angličtině (moje pocity, myšlenky, zkušenosti, názory na věci, které se mi ten den staly), každý den několi vět.
 • Budu psát komentáře na facebooku v angličtině, buď s, nebo bez pomoci slovníku.
 • Nahraju minimálně 5 videí týdně na EnglishCentral.com.
 • Každou středu se připojím ke svým zahraničním kolegům, kteří chodí na pivo, a zapojím se do diskuse.
 • Dvakrát do měsíce půjdu na English meeting, poprosím svého nejlepšího přítele, aby mě doprovodil.
 • Každý měsíc přečtu jednu zjednodušenou knížku v angličtině, na úrovni 4-6.
 • Budu sledovat alespoň 3 facebookové stránky o vaření a strávím minimálně 30 minut týdně čtením jejich příspěvků.

Fígl je v tom, že děláte věci, které vás opravdu baví,nebo je velmi, velmi potřebujete. Obklopte se angličtinou v co nejpřirozenější formě, ať už je to častější komunikace s vašimi přáteli/kolegy, kteří mluví anglicky, sledování vašich oblíbených filmů/seriálů nebo čtení oblíbených autorů/blogů, je to na vás. Pokud vás aktivity, které uvedete do svého studijního plánu, nebaví, jeho dodržování pro vás bude čím dál obtížnější.

TIME MANAGEMENT

V tuto chvíli už potřebujete jenom disciplínu. Abyste se mohli posunout kupředu a posílit svoji sebejistotu při používání angličtiny, potřebujete na to čas. Na stanovení správné míry ovšem neexistuje žádná magická pilulka nebo kurz čarování. Všechno je o vás a o tom jak moc to chcete. Pokud to není vaše priorita, vůbec se nenamáhejte. Nakonec to vzdáte, během 1-2 měsíců určitě. Obzvlášť, pokud nebudete mít kamaráda, který vás podpoří, nebo průvodce. Ovšem v případě, že je vaše touha silná, vás nemůže nic zastavit. Vytvořte si týdenní seznam úkolů nebo plán v kalendáři, podle toho, co vám vyhovuje, ale určitě mějte studijní plán + časový harmonogram vždy při ruce (lednička, pracovní stůl, prádelník, dveře od WC,… další nápady vítány!).

NAHRÁVEJTE SE

A nestrachujte se, pokud nemáte nikoho, kdo by měřil vaše pokroky. Nahrajte se, jak mluvíte teď a potom za šest měsíců. Tak nejlépe zjistíte, jak jste si vedli.. Tady najdete příklady nahrávek PŘED a PO.

A víte co? Pokud budete tvrdě pracovat, zaznamenáte posun kupředu. Vsadím na to všechny svoje peníze, protože všem mým studentům, kteří tohle dělají, se to děje.

A pokud už je vaším dobrým zvykem zapisovat si svoje cíle, ať už týkající se angličtiny, nebo ty životní, podělte se s námi v komentářích, jak to funguje u vás.

Nina

Chci víc info o kurzech 

 

 


VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *