10 způsobů jak se rozmluvit anglicky

Důvodů, proč ke mně lidé chodí na kurzy angličtiny bez učebnic, je spousta. Jeden ale mají společný – všichni by si rádi zlepšili “ten spíking”.

Fajn, to je regulérní potřeba.

Jenže háček je v tom, když to celé bereme jako disciplínu. Když k tomu začneme přistupovat jako k něčemu, co “máme teda asi nějak zlepšit, no”. V takovém případě doporučuju se na to rovnou vykašlat. Nebo změnit mindset. Nalijme si čistého vína, s tímto přístupem “ten spíking” nikdy lepší nebude. Dokud nezačneme mluvit s vidinou toho, že nám dělá radost mluvit s lidmi, před lidmi, či aspoň s každým jednotlivě, a že se učíme angličtinu mimojiné – či v lepším případě – hlavně proto, abychom se napojili na druhé, tak nemá cenu plýtvat energií.

Takže jak na to, pokud to myslíte opravdu vážně?

1. Mluvte na sebe v hlavě

Jedno z nejznámějších a také nejúčinnějších doporučení. Pokud jste začátečníci, popisujte nejdřív předměty, svoje okolí, lidi, poté začněte s krátkými větami, popisujte, co vidíte, když např. cestujete tramvají – The man opposite me is reading the news. Nebo – There are so many people in the centre today. A poté můžete na sebe mluvit ve větších celcích. A jestli vám přijde, že ve vaší hlavě ta angličtina zněla nějak líp, vězte, že nejste sami! Je to normální, tak se tím nenechte odradit.

2. Zpívejte si

Na muziku nedám při učení jazyků dopustit. Pokud ji máte rádi, investujte do placené verze appky Spotify (je pak bez reklam) nebo kdekoliv jinde aktivně poslouchejte muziku a zároveň si u toho čtěte texty písniček. A zpívejte si. Když si písničku “nashazamujete” (doporučuju free appku Shazam, která umí rozpoznávat, co zrovna hraje z vašeho mobilu nebo rádia poblíž), appka vám automaticky nabídne text písničky a vy si můžete rovnou zpívat s textem. Nebo běžte na Youtube a k názvu písničky připište slovo “lyrics”, např. “bohemian rhapsody lyrics“. Zpíváním si slova a gramatiku “osaháte” a budou se vám lépe vyslovovat, když pak přijde na věc, vaše angličtina bude plynulejší.

3. Využijte appky English Central nebo Duolingo

K aplikaci English Central máte přístup zdarma v některých našich kurzech – v individuálním kurzu s Ninou a ve skupině Středně pokročilí.

Nebo jakékoliv jiné appky, kde se musíte nahrávat a appka vám dává zpětnou vazbu jak jste slovo/větu vyslovili. Duolingo je zdarma a je vhodnější spíše pro začátečníky, English Central je placený a spíše pro pokročilejší. Přístup na English Central stojí mezi 15 – 30 USD měsíčně, podle toho, kolik si koupíte měsíců (čím více, tím je přístup levnější). Na English Centralu sami sebe nahráváte (v sekci Speaking) a srovnáváte s originálem. To za vás dělá i tzv. Voice Recognition System, který vás nahrává a dává vám zpětnou vazbu na vaši výslovnost, dikci a pauzy. V tomto 1-minutovém videu koukněte, jak appka funguje. 

4. Stínujte

Seriály a filmy dlouhodobě propaguju jak na svém blogu, tak na všech svých kurzech. Víc k tomu, proč jsou seriály skvělé ke zlepšování Aj jsem psala v článku “10 top seriálů v angličtině pro ženy“.
Zmiňuju v něm tzv. “stínování” –  zkuste půl minuty opakovat vše po hercích, zopakujte 2x – 3x během jednoho dílu, ideálně bez koukání na titulky. Začněte u těch jednodušších, kde nejsou zdlouhavé věty. Např. v akčních filmech, animovaných filmech a reality tv. Postupně můžete přejít na family drama, romance, psychodrama a nejvyšší level jsou politické filmy a dokumenty na filozofická či vědecká témata. Jak pracovat s filmy jsem víc popisovala v článku “12 nej vánočních filmů v angličtině“.

5. Čtěte nahlas

Když něco čtete a nikdo s vámi není v místnosti, čtěte občas nahlas. Kvůli artikulaci a nacvičování intonace. Můžete taky večer číst dětem pohádky nebo občas číst nahlas anglické titulky u filmu. Zvyknete si na výslovnost, která prostě je jiná, a v běžné konverzaci rychleji naskočíte do hovoru.

6. Cestujte a mluvte s lidmi

V létě je k tomu ideální příležitost, protože člověk víc cestuje. Budete-li mít možnost s někým ze zahraničí se spřátelit, běžte do toho. A udržujte kontakt i po létě. Na festivalu, v letadle, v hotelu, na pláži, v restauraci, v kempu… Lidé jsou v létě víc a déle venku a všichni jsou víc otevření komunikovat. Prostě si přestaňte dělat starosti s tím, jestli děláte moc chyb, dejte si vínko nebo pivo a stane se kouzlo, slibuju!

7. Buďte zvídaví, když potkáte cizince

Ať už ve svém městě, nebo když jste na cestách – v tramvaji nebo autobuse, vlaku nebo v letadle, proč si s lidmi nepopovídat, když k tomu máte příležitost, například když čekáte na letišti až vás pustí do letadla. Nebo když s někým cestujete vlakem – proč se nezeptat, kam dotyčný cestuje. Nikdy nevíte, jestli z toho třeba nevznikne přátelství na celý život! Znáte tuto scéno z filmu Před úsvitem?

8. Družte se s expaty

Ať už půjdete na pivo, dělat nějakou zájmovou činnost, na večeři po veletrhu nebo úspěšně uzavřené smlouvě, nebo jednou za měsíc se svými zahraničními kolegy do baru, všechno se počítá. Ano, je to pro více společenské jedince, ale znám i spoustu introvertů, kteří si například s kolegou v Holandsku zajdou po obchodní schůzce na pivo. Pokud jde o místa, kde hledat cizince v našich městech, často se sdružují kolem Couchsurfing komunity nebo akcí, které pořádají Foreigners, nebo tzv. English meetingů (vím o těch v Brně, Praze, Ostravě a Liberci, pokud víte o dalších, připište je, prosím, do Komentáře pod článek). Speciálním místem jsou pak mezinárodní řečnické kluby Toastmasters, které někteří mí studenti navštěvují a velmi si je pochvalují. Já sama jsem byla členem rok a pravidelná aktivní účast mi v prezentování obrovsky pomohla. V Brně také existují různé zájmové skupiny na FB, např. pro ženy, pro rodiny, pro podnikatele nebo pro ty, co rádi pletou.

Pub lesson pro studenty kurzu zážitkové angličtiny
Z Pub lesson v Kurzech zážitkové angličtiny v Nina English

Ve všech kurzech Nina English se studentky setkávají s cizinci žijícími v ČR, ať už v roli lektorů, tak hostů.

9. Najděte si parťáka na pokec online

Pro méně společenské typy je příjemnější najít si jednoho parťáka, ne skupinu lidí. Takových míst, kde je to možné, je obrovská spousta. Asi nejznámější síť na výuku jazyků je italki.com, kde najdete jak placené lektory, tak study buddies na vzájemnou pomoc s cizími jazyky. Další language exchange stránka je např. Conversation Exchange a nebo mobilní appka Hello Talk.

10. Přijďte k nám na kurz

Pokud se stydíte, ale rádi do toho půjdete s námi, můžu vám slíbit, že  naše kurzy jsou bez učebnic a školních lavic, potkáte se na nich s cizinci a mluvení je pro nás prioritou. Absolventky často na konci zmiňují  pocit, že lépe rozumí a že jsou rozmluvenější, o posíleném sebevědomí ani nemluvě.

Nebojte se ozvat, společně zjistíme, který kurz by byl pro vás nejvhodnější.

A jak na to jdete vy? Budu moc ráda, když se podělíte v komentáři pod článkem!

Happy speaking,

Nina 🙂

VÁŠ KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 + two =